Specjaliści
w twojej okolicy

sprawdź

Budma 2023-SPP wydało książkę „WSPÓŁCZESNY PARKIECIARZ. Podstawy wiedzy i praktyki zawodowej”

SPP wydało książkę „WSPÓŁCZESNY PARKIECIARZ. Podstawy wiedzy i praktyki zawodowej”

 

Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy, które od początku swego ponad 20.letniego istnienia doceniało potrzebę określenia wizerunku zawodowego współczesnego parkieciarza oraz doskonalenia wiedzy zawodowej, już w 2007 roku wprowadziło na krajowy rynek literatury branżowej książkę „Parkieciarz. Podstawy wiedzy i praktyki zawodowej”.

Na takie kompendium fachowej wiedzy branża parkieciarska czekała latami. Wszak wiedza o wykonywaniu zawodu parkieciarza przekazywana w szkołach zawodowych jest bardzo skromna i cząstkowa, a dostęp do zagranicznych podręczników dla wykonujących zawód parkieciarza był i jest nadal utrudniony. Nawet w epoce internetu, nie sposób pozyskać dostępu do pełnego zasobu kompetentnej wiedzy o fizycznych i chemicznych podstawach procesów technologicznych, o różnorodnych konstrukcjach podłóg i parkietów, o ich elementach składowych czy o wymaganiach stawianych podłogom i wykonawcom parkietów. Nawet doświadczeni wykonawcy odczuwają potrzebę poznawana nowych technologii połączeń, wykonywania posadzek, ale także ich wykończenia i konserwacji.

Wszystkie te problemy, poszerzone o historię podłóg i parkieciarstwa znalazły się w nowatorskim na owe czasy opracowaniu Zbigniewa Wolskiego
„Parkieciarz. Podstawy wiedzy i praktyki zawodowej”, wydanej drukiem [przez SPP. Książka okazała się wielce przydatna wykonującym zawód parkieciarza, ale także nauczycielom zawodu, uczniom szkół branżowych oraz kandydatom do tego zawodu.

Autor, doświadczony nauczyciel zawodu i praktyk, spełnił oczekiwania branży parkieciarskiej. Opracował obszerną publikację, w której każdy członek Stowarzyszenia i kandydat do zawodu znaleźli solidną wiedzę, objaśniającą nie tylko, jak należy dane zadanie produkcyjne prawidłowo wykonać, ale również – dlaczego tak, a nie inaczej. Bogato ilustrowana zdjęciami, wykresami i tabelami publikacja stanowiła swego rodzaju kompendium wiedzy zawodowej parkieciarza.

Konsekwencją kilkudziesięcioletniej luki w kształceniu adeptów parkieciarstwa było duże zainteresowanie tą publikacją, skutkujące wydaniem kilka lat później nieznacznie uaktualnionej drugiej edycji.

Autorami wybitni praktycy i naukowcy

- Minęło od tego czasu znowu kilkanaście lat, w czasie których w zakresie techniki pracy, materiałów i technologii oraz metod szkolenia, wiele się nieustannie zmienia – mówi Dariusz Kozera, prezes Stowarzyszania Parkieciarze Polscy. – Dlatego jako Wydawcy uznaliśmy potrzebę przygotowania następnej, uaktualnionej edycji pt.  „Współczesny Parkieciarz. Podstawy wiedzy i praktyki zawodowej”. Udało nam się pozyskać do współpracy grono wybitnych praktyków i naukowców, którzy na podstawie opracowania Zbigniewa Wolskiego przygotowali poszerzoną i zaktualizowaną książkę. Dysponując prawami autorskimi, zdecydowaliśmy się zachować ogólną konstrukcję poprzedniego wydania, natomiast opracowanie poszczególnych rozdziałów powierzyliśmy specjalistom z zakresu technologii drewna, parkieciarstwa, obróbki drewna, techniki połączeń oraz wzornictwa. Zespół autorów poszczególnych rozdziałów tego wydania – TOMASZ KRYSTOFIAK, ANDRZEJ NOSKOWIAK, MAŁGORZATA OKOŃ-GROTOWSKA, PIOTR PIÓRO, MAREK WIERUSZEWSKI i TADEUSZ WOŹNIAK to doświadczeni naukowcy i praktycy prowadzący firmy parkieciarskie, którzy pracowali pod kierunkiem dr hab. inż. PAWŁA KOZAKIEWICZA, prof. SGGW, z Katedry Nauki o Drewnie i Ochrony Drewna Instytutu Nauk Drzewnych i Meblarstwa SGGW w Warszawie.

Na około 430. stronach zawarto szerokie kompendium wiedzy przydatnej w doskonaleniu zawodowym. Zadbano również o podstawowe informacje związane z organizacją działalności produkcyjnej parkieciarza, ujmując w publikacji niektóre tematy z prawa budowlanego, kosztorysowania, kontraktowania robót, prawa zamówień publicznych, bezpieczeństwa i higieny pracy itp.

Publikacja została pomyślana w taki sposób, aby czynni zawodowo parkieciarze w randze mistrzów lub czeladników, ale i inni zainteresowani mogli znaleźć w niej wiedzę umożliwiającą poznanie procesów zachodzących w nowoczesnych przegrodach budowlanych, ściśle związanych z robotami podłogowymi, a w razie potrzeby uzyskać pomoc w wyjaśnianiu przyczyn wadliwości posadzek, zaistniałych zarówno z powodu błędów wykonania, jak i niewłaściwego użytkowania parkietu.  

Wsparcie firm produkcyjnych i wykonawczych

Tak jak poprzednio, także tym razem przygotowanie merytorycznej publikacji spotkało się z uznaniem i wsparciem firm wykonawczych, a także firm dostarczających materiały parkieciarskie, narzędzia i technologie, które od wielu lat współpracują z SPP. Sponsorem generalnym ukazującej się właśnie publikacji jest FESTOOL Polska, a sponsorami głównymi firmy: MAFFEL i JAWOR-PARKIET. Książka nie powstałaby bez wsparcia także firm: BAUTEC POLSKA, DLH, EURO-NOVA, MAT-TAR i TANEL.

Książka już dostępna

Praca zbiorowa bazująca na stanie obecnej wiedzy, techniki oraz technologii, ukazuje się w nowej szacie graficznej i w twardej okładce u progu 2023 roku i będzie dostępna między innymi na stoisku Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA’2023 (hala 3A).

Zamówienia indywidualne i zbiorowe (zakłady, instytucje, szkoły, biblioteki branżowe) można już składać na biuro@parkieciarzepolscy.com.pl

Wkrótce podamy kolejne punkty sprzedaży książki.

Cena detaliczna 240,00 PLN za egzemplarz.- opłaty wyłącznie bezgotówkowe

Dla członków stowarzyszenia którzy opłacili składki cena 150 zł/egz

Książka do nabycia na Targach BUDMA pawilon 3A, stoisko "STOWARZYSZENIE PARKIECIARZE POLSCY"-SPP 

W ramach premiery 31.01.2023 - 3.02.2023. 

Sprzedaż wysyłkowa od 6.02.2023

Wpłata na konto Bank Santander 12 1500 1878 1218 7003 1472 0000

 

Autorzy aktualizacji rozdziałów:

JANUSZ BEKAS (1)

PAWEŁ KOZAKIEWICZ (2, 5, 6)

TOMASZ KRYSTOFIAK (8, 10)

ANDRZEJ NOSKOWIAK (3, 4)

MAŁGORZATA OKOŃ-GROTOWSKA (1, 11)

PIOTR PIÓRO (9)

MAREK WIERUSZEWSKI (7)

TADEUSZ WOŹNIAK (3)

 

 

 

 

Firmy wspierające